http://omdc.zhitomir.ua/
Телефон КУОМКДЦ
22-78-24

Урядова «гаряча лінія»
1545

Управління охорони здоров'я
47-44-22

Міністерства охорони здоров’я
0-800-801-333
ОМКДЦ
Телефон ОМКДЦ
(0412) 47-36-90
(068) 133-53-57

м. Житомир, вул. Пушкінська, 1

Наші підрозділи

Всесвітній День Серця

       Всесвітній День Серця (World Heart Day), відзначається щорічно 29 вересня, та вперше був організований в 1999 році за ініціативою Всесвітньої федерації серця, Цю акцію підтримала Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), ЮНЕСКО та інші організації. У проведенні дня Серця беруть участь всі офіційні члени Всесвіт-ньої Федерації Серця, включаючи 186 кардіологічних товариств та фондів.  У партнерстві з ВООЗ Всесвітня федерація серця проводить заходи в більше ніж 100 країнах світу. В програму Дня серця входять масові перевірки здоров’я, публічні лекції, наукові форуми, виставки, концерти та спортивні змагання.

     Метою цього міжнародного дня є підвищення обізнаності населення про захворювання серця та судин, фактори ризику виникнення цих захворювань, і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця.

     Боротьба із серцево-судинними захворюваннями (ССЗ) та їх попередження є надзвичайно важливими у всьому світі. За даними ВООЗ, хвороби системи кровообігу провокують у світі більше половини всіх випадків смерті, а також третину причин інвалідності та щороку забирають до 17,5 мільйонів людських життів, і, на жаль, число таких смертей постійно зростає. Ця проблема особливо актуальна для населення України, оскільки питома вага смертності від серцево-судинних захворювань складає 65 %. , щороку — більше 180 тисяч,.Ризик померти до 60 років один з найвищих в Європі.Наприклад у чоловіків в Україні- 40%, а в швейцарії всього 8%. У випадках смерті  від серцево-судинної патології найчастіше відзначається гострий інфаркт міокарда, ішемічна хвороба серця, раптова аритмічна смерть, серцева недостатність.  

    В Україні кількість дорослих, які мають хвороби системи кровообігу перевищила 22,3  млн. осіб, тобто більше 35 % усього населення. Найбільш поширена артеріальна гіпертензія –  більше 11 млн. Зареєстровано 7,79 млн випадків ішемічної хвороби серця, 42 047 інфарктів міокарда і 97 305 мозкових інсультів.

     В нашій області в 2016 році зареєстровано більше 720 тисяч хворих на серцево-судинну патологію, в т.ч.  354 107 осіб з гіпертонічною хворобою, 1017 хворих на інфаркт міокарда, 220 тисяч хворих з ішемічною хворобою серця. За 6 місяців 2017 року в області захворіло  9633 людини на  гіпертонічну хворобу, 3885 на ішемічну хворобу серця та зареєстровано 500 випадків інфаркту міокарда.  

     Неправильний стиль життя, сімейні традиції харчування, які призводять до розвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формуються в дитячому і підлітковому віці, тому профілактику ССЗ слід починати ще в дошкільному та шкільному віці. З віком ризик серцево-судинних захворювань підвищується, дорослим необхідно вживати заходів для його зниження. Крім здорового способу життя, в дорослому віці необхідно розвивати культуру здоров’я, яка включає регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку.

    До основних факторів ризику розвитку серцево–судинних захворювань відноситься підвищення артеріального тиску, рівня холестерину та цукру в крові, надлишкова вага, тютюнокуріння, малорухливий спосіб життя та стреси. Якщо вказані фактори ризику зустрічаються одночасно в одного й того ж хворого, діють синергічно, то вірогідність інфаркту та інсульту зростає.

        Тютюнокуріння є найбільш поширеним серед працездатного населення фактором ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Не існує «безпечної» дози та «безпечного» виду тютюнових виробів, оскільки спектр шкідливих речовин у тютюновому димі настільки широкий, що зменшення концентрації тієї чи іншої складової не робить куріння безпечним у цілому.         Звільнення від тютюнового диму додає 5-7 років повноцінного здорового життя.
       Надлишкова вага, як правило, тісно пов’язана з неправильними звичками та характером харчування. Необхідно збалансувати енергонадходження та енергозатрати у відповідності до віку, статі та характеру праці. Регулярне перевищення добової калорійності їжі над енергозатратами на 200 ккал на добу призводить до збільшення баластного жиру в організмі на 10 – 20 г на день (3 – 7 кг на рік).  Для покращення роботи серцевого м’яза дуже важливі продукти, які містять калій (капуста, гарбуз, абрикос, чорнослив, курага, родзинки) та магній (морква, буряк, салат, зелень петрушки, чорна смородина, горіхи).   Особам з підвищеним рівнем холестерину або зі схильністю до цього бажано обмежити вживання яєчних жовтків (не більше 3 на тиждень), субпродуктів (печінка, нирки), ковбас, жирної свинини, вершкового масла, молочних продуктів з високим вмістом жирів. Перевагу слід віддавати стравам з риби, морепродуктам, овочам та фруктам.

     Фізична активність попереджає наслідки малорухомого способу життя (захворювання серцево-судинної системи, ожиріння). Перед початком самостійних занять необхідно проконсультуватись з лікарем і пам’ятати, що навантаження мають бути регулярними і збільшуватись поступово! Одним з найбільш прийнятних видів фізичних навантажень є ходьба. Починати необхідно з 10 хв. на день, поступово збільшуючи до 30 – 40 хв.. Фізичним навантаженням варто відводити близько години на день.

     Для збереження свого життя, запобігання різних ускладнень вже існуючих хвороб необхідно вчасно звернутися по допомогу до лікаря, який зможе призначити відповідне лікування. Які ж загальні симптоми захворювань серця, що вимагають негайного звернення за медичною допомогою? Вони включають:

- біль за грудиною, що віддає в нижню щелепу, шию, ліву руку, лопатку та супроводжується утрудненим диханням або відчуттям нестачі повітря;

- раптова задишка, не обумовлена захворюваннями легень;

- напади серцебиття чи перебої у роботі серця, що супроводжуються погіршенням самопочуття;

- значне зниження частоти серцевих скорочень;

- запаморочення або втрата свідомості;

- холодний піт і блідість, іноді синюшність шкіри.

Лише бережливе відношення до серця, попередження виникнення хвороб, а при необхідності, адекватне  лікування зможуть на довгі роки продовжити його роботу.

 

Обласний позаштатний кардіолог                                                                Галаган В.М.повернутися назад