Підготовка до ендоскопічних методів обстеження товстого кишківника (колоноскопія)
Основні рекомендації додатково до власне промивання кишківника наступні:
- За тиждень до процедури припиняють прийом препаратів заліза (сорбіфер, тардиферон тощо) та вісмуту (де-нол, гастронорм), за 3 дні – продукти, які істотно забарвлюють кал (чорниці, вишні, буряк). За день-два до призначеної колоноскопії — почніть вживати їжу з низьким вмістом клітковини — куряча грудинка, філе риби (білої) без шкірки, білий рис, білий хліб, яйця, сир, вершкове масло, чай, кава (проціджена), негазована вода, сік без м’якоті. Не можна вживати свіжі та сушені овочі (горох, квасолю, картоплю, капусту, моркву, зелень), мак, гречку, фрукти й ягоди (передусім з дрібними зернятками), чорний хліб, жирні сорти м’яса та риби, жирні бульйони, копченості та соління, консерви, гострі приправи, йогурти, що містять наповнювачі, жирні молочні продукти, алкогольні напої). Останній прийом їжі напередодні – до 15 години дня, пізніше можна лише пити прозорі напої.
- У день можна вживати лише прозорі напої, у т.ч. солодкі, рідку їжу як виняток дозволяється пацієнтам з цукровим діабетом. За 2 години до втручання не можна не лише їсти, але й пити. Якщо планується процедура із знечуленням, їсти в день колоноскопії не можна, а пити не можна принаймні протягом 3 годин перед нею!).
- Для покращення смакових якостей препаратів для очищення кишки, що не мають смакових домішок, можна в розчин додати сік цитрусових або імбиру. Для полегшення прийому препарату спробуйте пити його охолодженим; пити через соломинку, закладену далеко за язик; заїдати соком лимона кожну порцію (шклянку) препарату; не вдихати запах препарату (тримайте під носом шматочок лимона або лайма).
- Під час прийому препарату важливо рухатись.
- напередодні дня обстеження, починаючи з 15 год., пацієнт приймає препарат ФОРТРАНС( із розрахунку 1 пакетик на 20 кг. маси тіла ) – вміст одного пакетика ризчиняється в одному літрі води та вживається всередину по 250 мл. кожні 15 хвилин, при необхідності для смаку додати сік цитрусових (лимон, апельсин); таким чином потрібно вжити від 3 до 4-х літрів розчину, в залежності від маси тіла).
- (двохетапна підготовка – колоноскопія запланована в другій половині дня): напередодні дня обстеження, ввечері пацієнт приймає препарат ФОРТРАНС– 2 пакетика тобто 2літ. розчину, приблизно на протязі двох годин. Зранку в день обстеження пацієнт приймає ще два літри розчину, закінчити прийом потрібно за 3-4год. до початку колоноскопії.
- напередодні дня обстеження, починаючи з 15 год., пацієнт приймає препарат ДІАГНОЛ ( із розрахунку 1 пакетик на 20 кг. маси тіла ) – вміст одного пакетика ризчиняється в одному літрі води та вживається всередину по 250 мл. кожні 15 хвилин, при необхідності для смаку додати сік цитрусових (лимон, апельсин); таким чином потрібно вжити від 3 до 4-х літрів розчину, в залежності від маси тіла).
- (двохетапна підготовка – колоноскопія запланована в другій половині дня): напередодні дня обстеження, ввечері пацієнт приймає препарат ДІАГНОЛ – 2 пакетика тобто 2літ. розчину, приблизно на протязі двох годин. Зранку в день обстеження пацієнт приймає ще два літри розчину, закінчити прийом потрібно за 3-4год. до початку колоноскопії.
Підготовка хворого до дуоденального зондування
До проведення дуоденального зондування хворий повинен: повечеряти не пізніше 18:00 години. О 20 годині випити 2 пігулки Но-шпи. Бажано випити склянку теплого чаю з 1ч. ложкою меду. Вранці не їсти, за 1 годину до процедури випити 1 пігулку Но-шпи.
При собі мати рушничок.
Підготовка хворого до бронхофіброскопії.
Обстеження виконується натщесерце в першій половині дня.
З вечора легка вечеря бажано не пізніше 19 години. Підготовка до бронхофіброскопії щоразу має бути індивідуалізована. До проведення дослідження з метою психологічної підготовки, налагодження контакту й уточнення психічного стану, обов’язковою є бесіда з хворим.
У разі вираженого занепокоєння, хворому призначають один із транквілізаторів: еленіум, діазепам (седуксен), тазепам чи інші, у поєднанні з снодійними препаратами, які приймають у вечері на передодні дослідження і вранці – за 1-1,5 години до початку обстеження.
Хворі з бронхоспастичним компонентом (при спастичному обструктивному бронхіті, бронхіальній астмі) потребують певної спеціальної підготовки, яка може складатися з такиз заходів: за 40хв до початку бронхофіброскопії доцільно ввести атропін, седуксен і димедрол (супрастин, піпольфен) по 1 мл і за 15-20 хв зробити внутрішньовенну ін’єкцію 10мл 2,4% розчину еуфіліну, а безпосередньо перед початком анестезії дати вдихнути аерозоль -стимулювального бронхолітика (орсипренолін, салбутамол) з індивідуального дозатора.
На обстеження хворий з’являється натщесерце, з Rо-знімками легень, рушничком.
Підготовка до езофагогастродуоденоскопії
ЕГДФС відноситься до інвазивних процедур, що потребує відповідної підготовки. Ціллю підготовки пацієнта є безпечне та ефективне проведення обстеження. В бесіді з пацієнтом необхідно пояснити йому основи обстеження, деталі виконання, зупинитися на конкретних факторах ризику у пацієнта, небезпеки безпосереднього обстеження, використання лікарських препаратів, а також правилах поведінки до і після обстеження.
В принципі гастроскопія може проводитися без премедикації і введення лікарських засобів.Вибір і об’єм препаратів визначається в кожній окремій ситуації індивідуально.
Застосовуються наступні групи препаратів: місцеві анестетики, седативні, обезболюючі, наркотичні, спазмолітики, піногасителі.
Планове обстеження проводиться натщесерце, а після нього не приймають їжу і не п’ють на протязі 30 хв.
Повинна бути підписана інформована згода пацієнта.